Lekcje biologii w Muzeum Człowieka

W ramach projektu „Szkoła w Mieście” uczniowie klas 8b i 8c wraz ze swoją nauczycielką biologii, Anną Solską uczestniczyli w lekcjach zorganizowanych w Muzeum Człowieka. Pierwsza część zajęć odbywała się w sali, w której prowadząca zajęcia w interesujący sposób opowiadała o antropogenezie. Następnie uczniowie przeszli do kolejnej sali.

Tu obejrzeliśmy czaszki i szkielety współcześnie żyjących przedstawicieli rzędu Naczelnych oraz poszczególne etapy ewolucji człowieka. W gablotach umieszczono odlewy czaszek form kopalnych począwszy od australopiteka (Australopithecus), a skończywszy na pierwszych przodkach człowieka rozumnego (Homo sapiens). Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się czaszkom trzech odmian ludzkich. Największe emocje wzbudziła czaszka odmiany czarnej, która była prawdopodobnie wykorzystywana w jakichś obrządkach rytualnych.

Prawdziwą przygodą okazał się pobyt w ostatniej sali, która poświęcona jest obrządkom pochówkowym. Uczniowie dowiedzieli się, że mumifikacja może być naturalna bądź celowa. Byli bardzo zainteresowani mumią egipskiej „księżniczki” sprowadzoną niegdyś do Wrocławia przez pewnego aptekarza. Porównywali leżące w gablocie szczątki z rekonstrukcją. Aż trudno dziś uwierzyć, że sproszkowane ciało mumii stosowano niegdyś jako medykament na wszelakie dolegliwości.

Warto zauważyć, że Muzeum Człowieka mieści się dawnym konwikcie jezuickim, który dziś stanowi dużą atrakcję turystyczną.

115
Galeria – kliknij zdjęcie
Anna Solska

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content