Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72
im.Władka Zarembowicza

NONSENS MA SENS !

Dnia 13 marca 2015 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w ogłoszeniu  wyników konkursu „Nonsens ma sens” zorganizowanego przez Gimnazjum Dwujęzyczne nr 48 we Wrocławiu.  Konkurs polegał na tym, aby spróbować swoich sił w tworzeniu alfabetonów, onanagramów lub palindromederów. Brzmi tajemniczo, prawda? Pomysł zaczerpnięty został z książki „Pegaz zdębiał” polskiego poety i tłumacza Stanisława Barańczaka. Nadał on własne nazwy znanym zabawom językowym, takim jak anagramy i palindromy. ALFABETON to zdanie, które zawiera wszystkie litery alfabetu polskiego. ONANAGRAM polega na przestawienie liter czyjegoś imienia i nazwiska tak, by powstało nowe imię i nazwisko. PALINDROMADER to zdanie, które czyta się tak samo od początku i od końca.

Udział w konkursie dla naszych uczniów  okazał się pasmem sukcesów. 1. miejsce zdobył Gracjan Ciupa z kl. 6a, 2. Małgorzata Zdych z 6c i Aleksandra Mlak z 6a. Wyróżnienia otrzymały: Tsevelmaa  Dashtseren z 6c i Wiktoria Srebrny z 5d.

Głównym jurorem konkursu był wykładowca z Uniwersytetu Wrocławskiego profesor Adam Poprawa. Szóstoklasiści wysłuchali wykładu Pana Profesora pt. „Zabawy językowe w literaturze” i poczuli atmosferę sali wykładowej, wsłuchując się m. in. w rytm wiersza Mirona Białoszewskiego pt.„Pociągola” i fragmenty dzieła pt. „Ulisses”.

Profesor A. Poprawa z wielkim uznaniem wypowiadał się o konkursowych tekstach uczniów naszej szkoły. Przeczytajcie i oceńcie je sami. Poniżej niektóre przykłady z twórczości Laureatów. Wszystkich zachęcamy do zabawy i tworzenia własnych alfabetonów, ononagramów i palindromaderów i dostarczanie ich do p. Elżbiety Adamowicz-Probali.

ALFABETONY Gracjana :

Foks, bądź ćma, chętne w próg, śliń już łzy.

Łkam żrąc, blef huty, pójdź śnić, węsz goń.

Wszy błądź, ślę żart, u, pech, koń ćmi gnój.

ONANAGRAMY:

Małgorzata Zdych – Zyta Gorzda- Chłam

Gracjan Ciupa- Jan Grapaciuc

PALINDROMADERY Gracjana:

Ma Ada radar a da am ?

Szok, ale łał- Ela kosz.

PALINDROMADER Gosi:

Mam, a na pyłku? – Kły pana mam!

PALINDROMADERY Oli:

Jula myte parapety maluj!

Kobyła ma miły tułów, a bawół utył i ma mały bok.

Opracowały: Sara Felińczak  i Elżbieta Adamowicz-Probala

 Na str!!! Na stronę!!! (2) Na stronę!!! Na str!!!!!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content