Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72
im.Władka Zarembowicza

Wyjątkowy Gość

Grudzień to miesiąc pełen ważnych wydarzeń i wyjątkowych świąt. W oczekiwaniu na Boże Narodzenie i mikołajkowe odwiedziny, swoje święto obchodzą górnicy. Z okazji obchodzonej 4 grudnia Barbórki, przybył do klasy 2au wyjątkowy gość.

Pan Henryk – dziadek Bianki – przez wiele lat pracował jako górnik i podczas spotkania opowiedział nam o ciężkiej, odpowiedzialnej, a za razem niebezpiecznej pracy górnika. Przybył do nas w pełnym górniczym umundurowaniu. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie, kordzikowi i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią pracę w kopalni. Uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka, zwana czako, posiada z przodu godło górnicze – młot i krótki kilof – nieodłączne atrybuty górnika. Zdobi ją również pióropusz, którego kolor uzależniony jest od rangi górnika. Pan Henryk przybliżył nam również wizerunek patronki górników – św. Barbary oraz opowiedział legendę o Skarbniku mieszkającym pod ziemią.

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy pamiątkowe znaczki górnicze, rzeźbę Skarbnika wykonaną w bryle węgla kamiennego oraz jubileuszowe monety. Dziękując za wspaniałą wizytę wręczyliśmy laurki i złożyliśmy życzenia powodzenia.

To było niesamowite spotkanie, za które jeszcze raz bardzo dziękujemy.

IMG_20191204_134901450
Galeria – kliknij zdjęcie
Uczniowie klasy 2 au

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content