Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72
im.Władka Zarembowicza

Lekcje historii o Polakach ratujących Żydów

W naszej szkole od października do grudzień 2023 r. we wszystkich klasach lekcje były realizowane lekcje historii  o Polakach ratujących Żydów, a szczególnie o rodzinie Ulma. Uczniowie sporządzali plakaty, albumy, pisali wiersze  o Polakach ratujących Żydów.  Prace zostały ocenione i wyeksponowane na wystawie  szkolnej dla całej społeczności szkolnej, oraz w gabinecie historycznym.
 
klasy 7 i 8 uczestniczyły w lekcjach historii na stary Cmentarz Żydowski Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu przy ul. Ślężnej 37-39 oraz w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 184 na wystawę ,, Powstali 1863 – 64” w  160 rocznice powstania styczniowego.
 
Celem wszystkich działań było zobrazowanie obecności Żydów wśród społeczności polskiej, ich wkład w życie społeczne, oraz nakreślenie bohaterskiej postawy Polaków ratujących życie sąsiadom, a w szczególności rodzinie Ulma, która z narażeniem życia rodziców i małych dzieci wykazała się niezwykle bohaterską i współczującą postawą ukrywając 7 Żydów, za co wszyscy zginęli z rąk hitlerowców.
Koordynatorem działań była nauczycielka historii Anna Chocaj.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content